biografia

    Paweł Wróbel, organista; ur. 24 kwietnia 1984, Jasło. Studiował pod kierunkiem Andrzeja Chorosińskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Jona Laukvika w Hochschule für Musik w Stuttgarcie oraz Gunthera Rosta  w Universität für Musik w Grazu.


    W roku 2012 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.


    Otrzymał nagrody podczas międzynarodowych konkursów organowych w Poznaniu (2005), Gdańsku (2006), Zurychu (2011), Miami (2012).


    Stypendysta Keimyung Research Foundation Uniwersytetu w Seulu w 2007 roku.


    Brał udział w sesjach i kursach mistrzowskich z zakresu gry organowej, prowadzonych przez Ludgera Lohmanna, Bernharda Haasa, Gerharda Weinbergera, Wolfganga Zerera, Martina Sandera, Christopha Krummachera.


    Jest autorem transkrypcji na organy, utworów fortepianowych oraz orkiestrowych J.S. Bacha,  F. Liszta, S. Prokofieva, S. Rachmaninowa oraz I. Strawińskiego.


Jego autorska transkrypcja organowa Funérailles  F. Liszta została wydana w wydawnictwie Polihymnia, Lublin 2010.


   Do osiągnięć artysty należy również zaliczyć prawykonanie podczas koncertu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, który odbył się w ramach festiwalu „Warszawska Jesień” (2008), czterech utworów na organy solo: Witraży Barbary Kaszuby, Trans.For.My Emptiness Mateusza Ryczka, Odkształcenia Jacka Sotomskiego, które utrwalone zostały na płycie „live” z tegoż koncertu wydanej przez firmę fonograficzną Musicon.

 


    Paweł Wróbel posiada w swym repertuarze komplet dzieł organowych J. Brahmsa, C. Francka, R. Schumanna oraz wszystkie sonaty organowe A.G. Rittera.

 


   Jest wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz Zespole Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, a także na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.